Dom Nauka Wyścig na Księżyc, eksplozje rakiet Ilona Muska i satelity Korei Północnej. Jak rok 2023 zmienił światowy przemysł kosmiczny?

Reklama

Wyścig na Księżyc, eksplozje rakiet Ilona Muska i satelity Korei Północnej. Jak rok 2023 zmienił światowy przemysł kosmiczny?

Mijający rok 2023 był jednym z najbardziej niejednoznacznych w globalnym przemyśle kosmicznym w ostatnim czasie. Dla niektórych krajów można go nazwać niezwykle udanym, dla innych – nie najbardziej udanym. Nie można nie zauważyć, że zmiany w globalnym przemyśle kosmicznym stały się bezpośrednim odzwierciedleniem procesów politycznych i gospodarczych zachodzących na świecie. „Lenta.ru” opowiada o głównych wydarzeniach w astronautyce w 2023 roku.

Wyścig na Księżyc
Głównym osiągnięciem kosmicznym minionego roku można nazwać miękkie lądowanie na powierzchni Księżyca indyjskiej stacji automatycznej (AMS) Chandrayaan-3.

Misja o tej samej nazwie została wystrzelona 14 lipca na rakiecie Geosynchronous Satellite Launch Vehicle (GSLV) Mk III z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan na wyspie Sriharikota. AMS dotarł na orbitę wokół Księżyca 5 sierpnia. Jego zejście z 30-kilometrowej orbity wokół Księżyca zajęło 19 minut 23 sierpnia. Miękkie lądowanie miało miejsce na 69,37 stopniu szerokości geograficznej południowej i 32,35 stopniu długości geograficznej wschodniej w pobliżu krateru Manzini na południowej półkuli naturalnego satelity Ziemi.

Dzięki udanemu wystrzeleniu sondy Chandrayaan-3, Indie dołączyły do grona państw zdolnych do miękkiego lądowania na powierzchni Księżyca. Wcześniej taką zdolność zademonstrowały ZSRR, USA i Chiny.

Kiedy widzimy takie historyczne momenty, jesteśmy bardzo dumni. To świt nowych Indii

Narendra Modi
Premier Indii
Indyjski AMS wylądował również na najwyższej szerokości geograficznej spośród wszystkich stacji, które kiedykolwiek podjęły próbę miękkiego lądowania na Księżycu.

Może Ci się spodobać

Reklama